Temat: Cieszymy się wiosną  - biedronki

 

Witajcie Kochani

 

1.     Dziś zapraszam Was do wysłuchania opowiadania „Wielka Przygoda Małej Zosi”

 

WIELKA PRZYGODA

 

 

- jaką przygodę miała Zosia?

 

 - jakie zwierzątka spotkała?

 

 - co się stało gdy dzieci złapały Zosię w siatkę na motyle?

 

 - co zrobiła Zosia gdy się obudziła?

 

 - Czy ty jesteś przyjacielem przyrody?

 

 

Po wysłuchaniu bajki spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

 

2.     Możecie też sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zagadki, quiz i labirynt

 

https://wordwall.net/pl/resource/1426535/wielka-przygoda-ma%C5%82ej-zosi-wg-opowiadania-j-krzemienieckiej-i-b

 

3.     Karty pracy –  policz kropki na każdej biedronce, połącz liczbę kropek z jej znakiem graficznym

 

biedronki karta.jpg

4.     Praca plastyczna „Biedronki”. Potrzebne będą kolorowe kartki z bloku (czerwona, 2 odcienie zieleni, pastelowy odcień żółtego lub pomarańczowego), klej, nożyczki, czarne pastel, lub mazak. Z czerwonego papieru wytnijcie 10 kół o średnicy ok. 5 cm (rodzice pomogą) – będzie łatwiej jeśli najpierw zrobicie szablon, lub odrysujecie koło od np. plastikowego kubeczka, zakrętki itp.) Zielone papiery podrzyjcie palcami tak by powstała trawa. Naklejcie trawę na jasną kartkę – tak jak na zdjęciach. Koła poskładajcie na pół i przyklejcie tworząc skrzydła biedronki. Czarnym mazakiem lub pastelą dorysujcie biedronkom głowę, czułki, kropki i odnóża (6). Gotowe .!!!J Nie zapomnijcie uporządkować swojego miejsca pracy po skończonej zabawie.5.

 

 

biedronki.jpgbiedronki2.jpg

 

5.     Zabawy gimnastyczne z piłką:

 

Celuj piłkę do bramki – dziecko leży na plecach, trzyma piłkę w dłoniach przed głową, unosząc łokcie celuje piłką do bramki ustawionej ok. 1,5 m przed nim

 

Tocz piłkę wokół siebie – dziecko siedzi w siadzie prostym trzyma piłke dłońmi przy biodrach. Toczy piłkę po podłodze wokół bioder i wyprostowanych nóg. Po wykonaniu trzech okrążeń zmiana kierunku.

 

Utrzymaj piłkę na stopach – dziecko leży na plecach z nogami ugiętymi i uniesionymi w górę, stara się utrzymać piłkę na poziomo uniesionych stopach

 

Tocz piłkę głową – dziecko chodzi na czworakach popychając piłkę głową – czołem

 

 

 

gimnastyka.jpg

 

 

 

6.     Zabawy z literkami „Sylaby na opak”

 

Poproście rodzica by przeczytał wam wyrazy z zabawy (sylabami od tyłu), a wy spróbujcie usłyszeć i odgadnąć  jaki  to element wiosennej łąki, pózniej wytnijcie sylaby i spróbujcie ułożyć usłyszane wyrazy – naklejcie je na kartkę.

 

 

 

ba- ża (żaba), cian-bo (bocian), ła-pszczo (pszczoła), ka-dron-bie (biedronka), ka-łą (łąka), nik- ko, ny pol ( konik polny), tyl- mo (motyl), ty-kwia (kwiaty), wa-tra (trawa), ka-mysz (myszka), itp.

 

SYLABY

 

 

 

Na koniec posłuchajcie na dobry humor wiersza J. Brzechwy „Konik polny i boża krówka” – spróbujcie odnaleźć element humorystyczny w wierszu.

 

Powodzenia

 

WIERSZ

 

 

 

Przygotowała: K.Majka- Kosztyła