Zadania z rytmiki dla dziecka 3 i 4-letniego:

 

1.Wysłuchanie nagrania z internetu piosenki: „Kurczątka”. Jest to melodia ludowa pochodząca z regionu Kieleckiego, autor słów nieznany. Dziecko z rodzicem siedzą na podłodze.

 

Kurczątka

Kurczątka, kurczątka

w stodole były.

Malutką dziureczką

Powychodziły.

Widziałeś chłopczyku?

Widziałem, panie.

Malutką dziureczką

Patrzyłem na nie.

 

2.Zapoznanie dziecka ze słowami piosenki, wyjaśnienie tych niezrozumiałych dla niego, nauka tekstu na pamięć.

 

3. Ponowne wysłuchanie nagrania, próba wspólnego śpiewu. Powtórzenie tej czynności.

 

4.Zabawa wiosenna – dziecko biega na palcach po „łące” przy dźwiękach wydobytych poprzez uderzanie przez rodzica w duży szklany słoik, brzeg słoika metalową łyżeczką w dość szybkim tempie, tak do biegu. Gdy nastąpi zwolnienie „akompaniamentu”, dziecko chodzi i naśladuje zrywanie kwiatków na łące i układanie z nich bukietów. Na zakończenie zbierania „wącha” kwiaty, po czym mówi „a…psik!” Zabawę można oczywiście powtórzyć, przy czym teraz dziecko zbierając kwiatki, może wymieniać ich nazwy (rodzic może pomóc). Przy kolejnym powtórzeniu, to dziecko może być osobą „grającą” lub jeśli w zabawie jest większa ilość osób, to „zbiera kwiaty na łące” z rodzicem, a inna osoba wydobywa dźwięki na słoiku w różnym tempie.

 

5. Zabawa wiosenna: „Wycieczka pociągiem do lasu”.

Przy wspólnym śpiewie piosenki: „Jedzie pociąg z daleka”, „pociąg rusza”, stopniowo przyśpieszając, potem na końcu, jak już jest „w lesie”, zwalniając. Dziecko „wysiada z pociągu”, staje w lekkim rozkroku, unosi ręce nad głową i kołysze nimi, naśladując poruszające się na wietrze gałęzie. Mówi przy tym „szszsz…”Teraz rodzic naśladuje głosem śpiew kukułki –kuku, kuku, kuku. Dziecko powtarza; stuka palcem w podłogę, naśladując stukanie dzięcioła. Dziecko powtarza; znowu „szumi wiatr”. Na zaśpiewanie głosem piosenki o pociągu, „pociąg” znowu się formuje i wraca do domu.

 

Jedzie pociąg z daleka,

na nikogo nie czeka,

konduktorze łaskawy,

zabierz nas do Warszawy!

Konduktorze łaskawy,

Zabierz nas do Warszawy.

 

 

Opr. Izabela Klaus