Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka

z Przedszkola Miejskiego Nr 9 im. ”Baśniowej Krainy” w Mielcu

 

Przyprowadzanie dzieci

1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola od godz. 6.00. Osoba przyprowadzająca rozbiera dziecko w szatni i wprowadza je do sali, w której dzieci przebywają pod opieką nauczyciela. W okresie pandemii,  przebrane dziecko z szatni odbiera woźna pełniąca w tym czasie dyżur.

 

2. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie.

 

3. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu przekazania go przez osobę przyprowadzającą.

 

4. Dzieciom, które już weszły do sali, nie wolno podczas dnia wychodzić z niej samowolnie, bez powodu i dozoru. Nie wolno im też samowolnie wychodzić z budynku przedszkola. Dziecko przez cały czas pobytu w przedszkolu jest otoczone opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola.

 

5. Rodzice/ opiekunowie, którzy zdecydują, że ich dziecko będzie samodzielnie wchodziło do sali, biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie przechodzenia z szatni do sali.

 

6. Nauczyciel nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie  i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców/ opiekunów na terenie przedszkola: przed wejściem do budynku, w szatni, pozostawienie przed zamkniętymi drzwiami sali zajęć.

 

7. Rodzice/ prawni opiekunowie mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka zobowiązani są zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat.

 

8. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica/opiekuna prawnego o zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że dziecko może uczęszczać do przedszkola.

 

9. Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że dziecko może być chore. W przypadku, kiedy temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy, nauczyciel informuje o tym fakcie rodzica/opiekuna prawnego i prosi o odbiór dziecka z przedszkola. W przypadku nieodebrania chorego dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego w przeciągu godziny od momentu przekazania informacji przez nauczyciela, przedszkole wzywa karetkę pogotowia.

 

10. Jeżeli stan dziecka ulega znacznemu pogorszeniu nauczyciel wzywa karetkę pogotowia po wcześniejszym poinformowaniu rodzica/opiekuna prawnego (lub próbie poinformowania).

 

11. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola do godz. 8:00, lub, w wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.

 

Odbieranie dzieci

1. Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione pisemnie.

 

2. Nauczyciel musi być obecny przy rozchodzeniu się dzieci i sprawdza, czy są to rodzice lub osoby upoważnione przez nich na piśmie.

 

3. Wydanie dziecka innym osobom, niż rodzice/ prawni opiekunowie może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka podpisanego przez rodziców/ prawnych opiekunów. Wypełnione upoważnienie z wykazem osób odpowiedzialnych za odbiór dziecka z przedszkola rodzice/ opiekunowie składają osobiście u nauczyciela grupy.

 

4. W oddziałach porannego zbierania się i popołudniowego rozchodzenia się dzieci muszą znajdować się listy zbiorcze osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy wiekowej.

 

5. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości, ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.

 

6. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/ prawnych opiekunów i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.

 

7. Przy odbieraniu dziecka z ogrodu przedszkolnego wymaga się od rodziców/ prawnych opiekunów, aby podeszli razem z dzieckiem do nauczyciela i zgłosili fakt odebrania dziecka.

8. W wyjątkowych sytuacjach, dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie, niż wymienione w formularzu upoważnień, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/ prawnych opiekunów bezpośrednio nauczycielowi w formie pisemnej.

 

9. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim.

 

10. Osoby wymienione w upoważnieniu zobowiązane są do osobistego odbioru od nauczyciela opiekującego się daną grupą lub nauczyciela sprawującego w zastępstwie opiekę nad dziećmi.

 

11. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający dane z upoważnienia i na prośbę nauczycielki okazać go.

 

12. Personel przedszkola nie odpowiada za wartościowe przedmioty pozostawione w szatni.

 

13. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

a) Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.

 

b) Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.

 

c) O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.

 

d) W sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka, itp. nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.

 

14. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola powiadamia Dyrektora i wzywa Policję.

 

15. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odpowiedzialni są rodzice oraz nauczyciele.

 

16. Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.

 

17. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.

 

Postępowanie w sytuacji nieodbierania dziecka z przedszkola

1. Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 16.00.

 

2. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców/opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji.

 

3. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych nauczyciel powiadamia dyrektora. Dyrektor przedszkola podejmuje dalsze decyzje.

 

4. Nauczycielka oczekuje z dzieckiem w przedszkolu 30 minut – do 16.30.

 

5. Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami  ( Komenda Powiatowa Policji w Mielcu, ul. Wyspiańskiego 8,17 584 53 99 ).

 

6. W przypadku powtarzających się sytuacji nieodbierania dziecka  w ustalonym czasie (do godziny 16.00) Przedszkole ma obowiązek zgłosić powyższą sytuację do Sądu Rodzinnego o braku spełniania należytej opieki nad dzieckiem.

 

Z powyższą procedurą Rodzice/prawni opiekunowie zostają zapoznani poprzez stronę internetową przedszkola.