Zbliżają się Święta, które z powodu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, dla większości z nas będą bardzo różnić się od wszystkich poprzednich. Może to być szczególnie trudny czas zwłaszcza dla osób wierzących oraz starszych, które są szczególnie narażone na zakażenie i, ze względu na własne bezpieczeństwo, byłoby najlepiej gdyby na czas pandemii pozostali w domach...

Zachęcamy Państwa do przesłuchania rozmowy psycholożek społecznych z Uniwersytetu SWPS prof. Katarzyny Popiołek oraz mgr Zofii Szynal o tym, jak przekonać seniorów do pozostania w domach, pomóc im w zorganizowaniu sobie czasu oraz o tym, jak wspierać ich psychicznie i w jaki sposób rozmawiać z nimi o lęku oraz pomóc im go oswoić.

Poza zadbaniem o starszych członków rodziny (co jak najbardziej wpisuje się w tradycyjne świąteczne zadania!) możemy zrobić, by przeżyć Wielkanoc bez wzmagania stresu izolacyjnego?

Nie rezygnujmy z tradycji!

Pomimo ograniczeń wciąż możemy wykonać wiele czynności związanych z przygotowaniami do Świąt. Nie warto z tego rezygnować, gdyż odejście od tradycji może potęgować zachwianie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji oraz wzmagać melancholijny nastrój.               W ramach przedświątecznych przygotowań, zróbmy wiosenne porządki w domu, na balkonie czy w ogródku. Nagrajmy filmiki z malowania pisanek z dziećmi i wyślijmy je znajomym czy rodzinie – w końcu możemy bez presji czasu wspólnie przygotować wielkanocne dekoracje    i wprowadzić do domu trochę świątecznego klimatu. Wypróbujmy tradycyjne sposoby farbowania jajek, np. gotowania w łupinach z cebuli. Mimo, że w związku z pandemią COVID-19 nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, nie zapomnijmy o koszyczku wielkanocnym, który możemy ładnie przystroić i, tym samym, sprawić radość dzieciom oraz sobie. Poszukajmy w Internecie informacji na temat pisanek, kraszanek, oklejanek. Może warto przypomnieć najmłodszym o dawnych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszym kraju. Zorganizujmy maraton oglądania ulubionych bajek czy filmów (optymistycznych!), posłuchajmy ciekawych audycji wielkanocnych. Zróbmy sobie przerwę od czytania i oglądania wiadomości, ograniczmy je do niezbędnego minimum i skupmy się na tym, co tu i teraz. Starajmy się docenić te chwile – prawdopodobnie za rok nie będziemy mieć już tyle czasu na tego typu atrakcje ;)

Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, że pomimo trudności w zachowaniu tradycji wielkanocnych (np. rodzinnego śniadania wielkanocnego czy święcenia wielkanocnych pokarmów) i braku możliwości uczestniczenia w nabożeństwach kościelnych, to właśnie teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zadbać o więzi rodzinne i poczucie bliskości! Tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie – zachęcamy do zorganizowania spotkania z rodziną na odległość, aby uczestniczyć we wspólnym wydarzeniu. Nakryjmy do stołu, ubierzmy się odświętnie, celebrujmy spożywanie świątecznego posiłku. Pamiętajmy również o pozostaniu w kontakcie ze starszymi członkami rodziny i zapewnijmy im poczucie, że nie są sami, a jeśli dopadnie nas chwila smutku, nie brońmy się przed nim - mamy do niego prawo! Szczególnie teraz warto też wiedzieć, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, a siły        i odwagi – dlatego komunikujmy innym jeśli sami potrzebujemy wsparcia i dodania otuchy :)

Tymczasem – życzę Państwu, dzieciaczkom oraz całej załodze Przedszkola spokojnych, radosnych i ZDROWYCH Świąt Wielkanocnych ;)

Opracowała J. Herba-Kosiba